Zarówno domy szeregowe, jak i wolnostojące mają swoich zwolenników oraz przeciwników. Niektórzy są po prostu przekonani, że jedno jest lepsze od drugiego. Inni natomiast szukają za i przeciw, ponieważ nie chcą jedynie polegać na wyobrażeniu i opiniach innych. Jednak zakup wymarzonych czterech ścian wiąże się z zatrzymaniem się na długie lata w jednym miejscu. Z tego względu decyzja musi być dobrze przemyślana, aby dom okazał się oazą spokoju, a nie jeszcze większym problemem. W dzisiejszym artykule przedstawimy wady i zalety domów wolnostojących oraz szeregowych. 
 

dom szeregowy

Wady i korzyści płynące z posiadania domu szeregowego

Podczas przeglądania domów szeregowych wystawionych na sprzedaż, należy uzbroić się w racjonalne podejście. Warto także pamiętać, że jakaś wada danego rozwiązania dla kogoś innego może być zaletą - i vice versa. Jakie są więc wady wynikające z posiadania domu szeregowego?

Przede wszystkim należy spojrzeć w przyszłość, a więc na potencjalną rozbudowę budynku. W tym przypadku zwiększenia metrażu jest to niemożliwe ze względu na współdzielenie ścian z sąsiadami. Kolejną niekoniecznie wygodnym aspektem mieszkania szeregowego może okazać się przemieszczanie po dwóch kondygnacjach. W przypadku domów wolnostojących tak być nie musi. Dodatkowo tego typu budynki często posiadają układ, w którym góra budynku przeznaczona jest do urządzenia sypialni, a dół - do salonu i pokoi użytkowych.

Jednak domy szeregowe wystawione na sprzedaż posiadają wiele korzyści. Pierwszą istotną kwestią jest większy spokój i mniejsza liczba sąsiadów w porównaniu do miejskich bloków. To idealne rozwiązanie dla osób chcących poszerzyć swój metraż. Panuje jednak przekonanie, iż więcej metrów kwadratowych oznacza wyższe rachunki. Otóż okazuje się, że niekoniecznie. Dzieje się tak, ponieważ budynek trzyma ciepło dzięki połączonym ścianom z sąsiadami. Oni ogrzewają więc nas, a my ich. 

Wielkim plusem jest także to, że mieszkania w zabudowie szeregowej występują również w miastach lub na ich obrzeżach. Dzięki temu rozwiązaniu można mieć spokój przy jednoczesnym dostępie do miejskiej infrastruktury oraz terenów zielonych. Skoro o nich mowa, nie można zapomnieć o prywatnym ogródku z wyjściem od salonu. Nie będzie on wymagał czasochłonnej pielęgnacji, a z pewnością da wiele możliwości kreatywnego spędzenia czasu na świeżym powietrzu.

Domy szeregowe ze względu na mniejszą powierzchnię gruntu są znacznie tańsze, niż jednorodzinne. Posiadają bardziej ergonomiczny układ pomieszczeń, w którym można “podzielić” mieszkanie na strefę nocną oraz dzienną. W mieszkaniach w bloku taki układ nie jest już możliwy.

Wady i korzyści płynące z posiadania domu jednorodzinnego

Jakie wady posiadają domy jednorodzinne? Pierwsza myśl, jaka może się nasunąć, to metraż - chociaż dla niektórych okaże się to zaletą. Więcej metrów kwadratowych to więcej czasu poświęconego na sprzątaniu i naprawach. Dochodzi do tego także większy ogród, a każdy sezon wymaga odpowiedniego dbania o zieleń. W zależności od lokalizacji domu - im dalej od miasta, tym może być trudniej - może występować problem z wożeniem dziecka do szkoły, a także z zasięgiem do internetu. Natomiast eleganckie, lecz bardzo oddalone od cywilizacji domy są narażone na kradzież. Dlatego należy zainwestować w odpowiednie zabezpieczenia, co może okazać się bardzo kosztownym przedsięwzięciem. Domy wolnostojące jednak nie obejdą się bez wielu korzyści. Duża przestrzeń, brak sąsiadów za ścianą oraz możliwość rozbudowy przyciąga zwolenników. Ze zwiększeniem prywatności w parze idzie cisza. Więcej miejsca natomiast daje możliwość przenocowania gości i zwiększa komfort codziennego funkcjonowania. 

Reasumując, kupno domu szeregowego lub wolnostojącego nie jest decyzją, którą powinno podjąć się pod wpływem impulsu. W tym przypadku warto skorzystać z biura nieruchomości w celu uzyskania rzetelnej pomocy. Domy szeregowe na sprzedaż w Białymstoku to cieszące się zainteresowaniem cztery ściany połączone z ogrodem, większym spokojem oraz dostępem do zielonych terenów przy jednoczesnym zachowaniu miejskiego stylu życia. Natomiast domy wolnostojące są świetną alternatywą dla osób ceniących sobie większe manewrowanie w postaci potencjalnej rozbudowy. Zarówno domy szeregowe, jak i jednorodzinne pomimo zaistniałych wad oraz zalet mogą różnić się od innych budynków swoją lokalizacją oraz układem osiedla. Dlatego na wady i zalety należy spojrzeć z perspektywy własnych priorytetów.