Sprzedaż, kupno lub wynajem mieszkania w teorii wygląda zawsze tak samo - wystawienie oferty, prezentacja, podpisanie umowy. Jednak w rzeczywistości występuje szereg pobocznych spraw, którym również należy poświęcić należytą uwagę. Owszem, działając w pojedynkę można zaoszczędzić pieniądze, które należałoby przeznaczyć na prowizję dla agencji nieruchomości. Niestety, może to negatywnie odbić się na posiadaczu czterech ścian. Nasuwa się pytanie, dlaczego? Odpowiemy na nie w dzisiejszym artykule. Wyjaśnimy również, na czym polega praca agencji nieruchomości i kiedy wybór pośrednika może okazać się dobrym pomysłem. 
 

biuro nieruchomości

Czym zajmuje się biuro nieruchomości?

Agent nieruchomości to ktoś więcej niż osoba, która umawia się na spotkania i podpisuje umowy kupna, wynajmu i sprzedaży. To ktoś będący jednocześnie pośrednikiem, prawnikiem, marketerem, negocjatorem i fotografem. Czym więc dokładnie zajmuje się agencja nieruchomości? Zanim dojdzie do jakiejkolwiek transakcji, pośrednik w pierwszej kolejności sprawdzi dokumenty sprawdzające wypłacalność klienta. Następnie zapala się zielone światło do przygotowywania oferty - w tym przypadku profesjonalnej sesji zdjęciowej. Doświadczony agent jest w stanie wyłuskać z każdego mieszkania indywidualne atuty i uwiecznić je w atrakcyjny sposób na fotografiach. Rozwiązanie to można także rozszerzyć o wirtualny spacer. Wszystko po to, aby jak najszybciej sprzedać, kupić bądź wynająć lokum. Zdjęcia są bardzo istotnym elementem, ponieważ nieodpowiednio wykonane zniechęcą klientów nawet od najprzytulniejszego wnętrza. 

Biuro nieruchomości na swoje barki bierze również umawianie spotkań z zainteresowanymi klientami. Często proces ten jest monotonny ze względu na odbywanie wielu  rozmów, w których potencjalni klienci pytają o te same kwestie. W tym przypadku należy wykazać się profesjonalizmem oraz cierpliwością. Idąc dalej, pośrednik spotyka się z wieloma osobami w celu prezentacji oferty. Prezentacja jednak nie zawsze przebiega w łatwy sposób. Często dochodzi do negocjowania cen, co wymaga już umiejętności perswazyjnych. Jest to bardzo istotny moment - szczególnie dla osób próbujących sprzedać mieszkanie - w którym może dojść do zbyt dużego obniżenia ceny ze względu na trudność sprzedania nieruchomości od dłuższego czasu. Kolejne bardzo ważne zadanie, z jakim zmaga się agent, to przekazanie mieszkania oraz pomoc w przeniesieniu mediów na innego właściciela. Dopiero po udanej transakcji biuro nieruchomości pobiera ustaloną wcześniej kwotę. 

Kiedy agencja nieruchomości okaże się dobrym wyborem?

Warto mieć na uwadze, że biuro nieruchomości oferuje swoje usługi przy pomieszczeniach każdego rodzaju. Są to przede wszystkim domy wolnostojące, szeregowe, mieszkania w blokach, budynki biurowe, magazynowe, działki i wszelkiego rodzaju lokale użytkowe, jak np. pomieszczenia restauracyjne lub handlowe. 

Odpowiadając jednak na pytanie, kiedy agencja nieruchomości okaże się dobrym wyborem, odpowiedź brzmi: gdy sprzedaż, kupno lub szukanie chętnych na wynajem nie może trwać zbyt długo. Warto także mieć na uwadze, iż ceny na portalach ogłoszeniowych nie do końca będą odzwierciedlały faktyczną kwotę. Dlaczego? Z prostej przyczyny - nieruchomości te nie zostały jeszcze sprzedane, co może zawyżać faktyczną wartość oferty. Agent rzetelnie wyceni każdy dom, pomieszczenie i inną przestrzeń użytkową dzięki znajomości rynku. Co również istotne, wszystkie formalności muszą być zgodne z aktualnie panującym prawem. Przygotowywanie umowy na własną rękę, bez odpowiedniej wiedzy, zwiększa ryzyko pominięcia pewnych kluczowych aspektów, a co za tym - idzie powstania pewnych niedociągnięć. Z tego względu warto skorzystać z pomocy biura. Nawet, jeśli nie nie chcemy korzystać z usługi agencji, warto w tym przypadku sięgnąć chociaż po pomoc prawnika.

Prowizja, jaką należy uiścić za pomoc w sprzedaży, kupnie lub wynajmie nieruchomości ma się niemalże nijak do tego, jakie szkody emocjonalne oraz czasowe czasami należy ponieść przy tego typu przedsiębiorstwie. Decydując się na biuro nieruchomości w Białymstoku należy również pamiętać o kwestiach prawnych - czyli poprawnie sporządzonej umowie, a także bezpieczeństwie odbytej transakcji w porównaniu do przeprowadzania jej w pojedynkę. Agencja nieruchomości w Białymstoku okaże się świetnym rozwiązaniem dla osób, które cenią sobie sprawny i komfortowy przebieg spraw.