Białystok to miasto położone w województwie podlaskim, które zamieszkuje niemal 300 tysięcy osób. Mimo że w mediach nie mówi się o nim tak często jak o Warszawie, Gdańsku czy Poznaniu, to nie sposób odmówić mu wyjątkowości. Co w takim razie je wyróżnia? Od wielu lat liczba ludności Białegostoku pozostaje na niezmiennym poziomie. Można więc dojść do wniosku, że ludziom w Białymstoku żyje się dobrze i dlatego nie zamierzają przeprowadzać się do innego miasta. O tym, że jest to dobre miejsce do życia, świadczą także przeprowadzone badania. Wg raportu Komisji Europejskiej pt. „Jakość życia w miastach europejskich”, aż 95% mieszkańców jest zadowolonych z mieszkania w Białymstoku, co czyni go najlepszym miastem do życia na tle innych w Europie. Konkurencja nie była mała, bo w badaniu wziętych zostało pod uwagę aż 79 europejskich miast. Co sprawiło, że Białystok wyróżnił się na tle całej Europy? W poniższym artykule postaramy się przybliżyć główne zalety mieszkania w tym mieście.

białystok

 

Czystość i bezpieczeństwo

Każdy, kto choć raz był w Białymstoku, potwierdzi, że czas tutaj płynie wolniej. Miasto, mimo dużej liczby ludności, nie jest głośne. Wiele z osiedli położonych jest w cichych miejscach, co jest dużą zaletą dla osób przeprowadzających się z mniejszych miejscowości. 94% Białostoczan uważa swoje miasto za bezpieczne. W wielu miejscach dostępny jest sprawny monitoring, co z pewnością docenią rodziny z dziećmi. Władze Białegostoku przykładają dużą uwagę do czystości miasta i pielęgnowania zieleni miejskiej. Nie ma więc mowy o wszechobecnym betonie, który jest tak często utrapieniem w dużych miastach. Warto również zwrócić uwagę na pracę służb porządkowych, które dokładają wszelkich starań, aby na ulicach nie było śmieci, a kosze były regularnie opróżniane.

Atrakcyjne ceny nieruchomości i niskie koszty życia

Wiele osób chwali Białystok za niższe w porównaniu do innych podobnej wielkości miast ceny nieruchomości. Według Rankingu Dzielnic Otodom z 2020 roku, Słoneczny Stok to najtańsze osiedle zarówno ze względu na ceny mieszkań, jak i koszty utrzymania. Na niższych stopniach podium uplasowały się Starosielce i Nowe Miasto. Niskie ceny nieruchomości docenią przede wszystkim studenci i osoby planujące zakup swoich pierwszych czterech kątach

Sprawna komunikacja 

Położenie Białegostoku może sugerować, że jest to miasto słabo skomunikowane z resztą Polski. Nic bardziej mylnego. Przez Białystok przebiega trasa europejska E67, a także drogi krajowe nr 8, 19 i 65. Gwarantuje to  sprawny dojazd do większości polskich aglomeracji. Ponadto Białystok przecina linia kolejowa Rail Baltica, czyli największy węzeł komunikacyjny północno-wschodniej Polski. Osoby aktywne fizycznie z pewnością docenią rozbudowaną sieć ścieżek rowerowych, które dodatkowo zwiększają bezpieczeństwo osób poruszających się na jednośladach. Wg przeprowadzonych badań mieszkańcy chwalą sobie złożoną i jednocześnie sprawną komunikację miejską. W celu uniknięcia stania w korkach, zostały stworzone buspasy, które usprawniają autobusom poruszanie się po mieście. Kolejną zaletą jest to, że Białystok to miasto niewykluczające komunikacyjnie miejscowości położonych w gminach ościennych. Dojechanie do domu na obrzeżach miasta nie powinno stanowić problemu.

Czy warto więc rozważyć zamieszkanie w Białymstoku? Jak widać, sami mieszkańcy potwierdzają, że to miejsce, w którym dobrze im się żyje. Oczywiście nie ma miasta idealnego dla każdego. Decyzja powinna być podjęta na podstawie swoich osobistych preferencji i życiowych aspiracji. Jednak osoby, które chciałyby żyć w duchu slow life, nie przepadają za hałasem, ale jednocześnie chcą korzystać z dobroci oferowanych przez większe miasto, z pewnością poczują się tutaj dobrze. Białystok ciągle się rozwija i z pewnością w przyszłości będzie miał do zaoferowania jeszcze więcej, niż obecnie.